top of page

Prof Dr Saim Yılmaz

"Adenomiyozis, kadınların yaklaşık dörtte birinde görülen yaygın bir hastalıktır"

 

Adenomiyozis nedir?

Adenomiyozis, rahimin iç yüzeyini oluşturan ve adet kanamasına neden olan "endometrium" adlı dokunun, rahimin kas tabakasına doğru büyümesi durumudur. Bu doku, adet dönemlerinde normal endometrium gibi siklik değişikliklere uğrar ve kanama yapar. Ancak bu kanamanın çoğu vajinadan atılamaz, rahim içinde hapsolur. Bunun sonucu olarak, rahim gittikçe büyür ve ağrılı bir hal alır. 

Adenomiyozis, üreme çağındaki kadınlarda aslında sık rastlanan ancak tanı konulamayan bir hastalıktır. En çok 40-50 yaşları arasında teşhis konur. Histerektomi yapılan kadınların rahim dokusunda yaklaşık %20-30 oranında adenomiyozis bulunduğu bildirilmiştir. Ortalama olarak her 10 kadının birinde adenomiyozis olduğu tahmin edilmektedir. Ancak bunların yaklaşık üçte birinde herhangi bir şikayet yaratmaz, geri kalan 2/3 lük kesimde ise günlük yaşamı etkileyen yakınmalar oluşur.

Adenomiyozisin doğuştan olduğunu düşünen ya da rahimdeki iltihaplanmalara bağlı olduğuna inanan araştırmacılar vardır. Ancak en çok kabul edilen görüş, adenomiyozisin rahim iç yüzeyindeki endometrium tabakasına oluşan travmalarla meydana geldiğidir.

 

Adenomiyozis, 40-50 yaş arası kadınlarda ve çoğul gebelik yaşayanlarda daha sıktır. Ayrıca, sezeryan doğum ya da miyomektomi gibi ameliyatlar da rahime travma etkisiyle adenomiyozis riskini artırırlar.  

İlgili video açıklaması için tıklayınız, Prof Dr Saim Yılmaz

16 Adenomiyozis.jpg
bottom of page