Nasıl Tedavi Olabilirsiniz?

Embolizasyon tedavisi, Antalya içinden, ülkemizin her şehrinden ve yurt dışından gelen hastalara ekibimiz tarafından 2002 yılından beri başarıyla uygulanmaktadır. Bu tedaviyi olmak için öncelikle "Embolizasyon danışma formunu" doldurup göndermeniz gereklidir. Bu form ekibimizce değerlendirildikten sonra, size telefonla ya da e-mail ile hangi tedavi seçeneklerinizin olduğu açıklanacak ve bu tedavilerin avantaj ve dezavantajları ile ilgili ayrıntılı bilgi verilecektir. Bu aşamada ekibimize aklınıza gelen her türlü soruyu sorabilirsiniz.

Miyom hastalarının büyük bir çoğunluğu aslında embolizasyon tedavisine uygundur. Ancak, hastalarımızın danıştığı hekimlerin bir kısmı, muhtemelen embolizasyon konusundaki bilgi ve deneyim eksikliğinden dolayı, bazen bu konuda doğru olmayan değerlendirmelerde bulunabilirler. Bu nedenle, hastalarımızın embolizasyon tedavisi konusunda direkt olarak merkezimizden bilgi almalarını öneriyoruz. Eğer ekibimiz tarafından embolizasyona uygun bulunursanız ve kendiniz de bu tedaviyi olmaya karar verirseniz, öncelikle telefonla randevu almanız gerekir. Embolizasyon için ideal zaman adet kanamasından sonraki ilk 3 haftadır. Randevu gününün adet döneminize rastlamaması sizin için daha uygun olacaktır, ancak gerekli durumlarda adet döneminde de embolizasyon yapılabilir. Embolizasyondan 1 gün önce merkezimizde size damar yolu açılacak ve bazı ilaçlar verilecektir. Bunun için Antalya dışından geliyorsanız, embolizasyondan 1 gün önce Antalya'da olmalısınız, ayrıca embolizasyondan önceki 2 gün size önereceğimiz bazı ilaçları kullanmalısınız. Bu uygulamaların amacı işlem sonrası oluşacak ağrıyı azaltmak ve sizin konforunuzu artırmaktır.

Embolizasyon için ertesi gün sabah erkenden işlemin yapılacağı özel hastaneye gelmeniz gereklidir. Hastanede, eğer yaptırmadıysanız MR tetkikiniz yapılacak ve sonra da anjio odasında embolizasyon işlemi uygulanacaktır. Ortalama bir saat süren ve tamamen ağrısız olan bu işlemden sonra yatağınızda akşama kadar gözleneceksiniz ve sonra odanıza alınacaksınız. Embolizasyon işleminden sonra bir kaç gün boyunca miyomların ölmesine bağlı olarak bir ağrı gelişecektir. Ancak, işlem sırasında göbekten çok ince bir iğneyle yaptığımız bir sinir blokajı sayesinde ilk gün çok az ağrı hissedeceksiniz. Birinci gün genelde yatakta istirahat edeceksiniz. Ertesi sabah ise normal şekilde kahvaltı yapabilir ve ayağa kalkıp hastanede dolaşabilirsiniz. Antalya'da oturuyorsanız 1 gün, Antalya dışından geliyorsanız genellikle 2 gün hastanede kalmanızı istiyoruz. Daha sonra sizi bazı ilaçlar vererek taburcu edeceğiz. Arzu ederseniz uçakla ya da kendi arabanızla yaşadığınız şehre geri dönebilirsiniz. Yurt dışından gelen hastalarımız da kendilerini iyi hissederlerse hastanede 2 gün kaldıktan sonra uçakla geri dönebilirler.

Embolizasyondan sonra hastalarımızın normal yaşama dönme süresi birkaç gün ile on gün arasında değişebilir. Bu dönemde herhangi bir sıkıntınız olursa istediğiniz zaman ekibimize telefonla ulaşabilir ve bilgi alabilirsiniz. Embolizasyondan 6 ay geçtikten sonra tüm hastalarımızdan "kontrastlı pelvik MR" filmini tekrarlamalarını istiyoruz. Arzu ederseniz MR'ınızı bulunduğunuz şehirdeki iyi bir görüntüleme merkezinde çektirip CD sini bize gönderir ve telefonla bilgi alabilirsiniz. Ya da Antalya'ya gelip tedavi olduğunuz hastanede MR'ınızı çektirip bizimle bizzat görüşerek tedavi sonuçları hakkında direkt bilgi alabilirsiniz.

Hepinize sağlıklı günler diliyoruz.